Magyarországról 59%-os lesz a fogyatkozás. Az első kontaktus 8:38-kor figyelhető meg, a legnagyobb fázis 9:47-kor, az utolsó kontakt 10:59-kor következik be.
A Partiscum Csillagászati Egyesület 2014 nyarától tervezte, hogy a teljes fogyatkozás sávjába, a Feröer-szigetekre szervez magán-expedíciót. Sajnos a költségek iszonyatosan megemelkedtek, így az elérhető legjobb konstrukcióban Szeged – London – Edinburgh útvonalra sikerült napfogyatkozás- és csillagászattörténeti expedíciót szervezni.
A fogyatkozás útja a Föld felszínén
2015. március 20-án, magyar idő szerint reggel 8:30-tól teljes napfogyatkozás lesz. Magyarországról a jelenség 53-54%-os mértékű lesz. A Partiscum Csillagászati Egyesület a minél nagyobb fázisú fogyatkozás észlelése érdekében 2015. március 16-22-e között Londonba és a skóciai Edinburgh-be utazik.
Az angol fővárosban és környékén számos csillagászati emlékhelyet felkeresünk. A március 20-i napfogyatkozás 93%-os fázisát viszont már Edinburgh-ben, a Királyi Obszervatórium kertjéből fogjuk észlelni.
Csillagászati emlékhelyek
A túra során több csillagászati érdekességeket és emlékhelyeket keressük fel:LONDON
- Madame Tussaud panoptikum – Albert Einstein, akinek a relativitás elmélete idén 100 éves
- Westminster Apátság – Isaac Newton sírja
- British Museum
- Greenwich – 0° délkör
- Stonehenge
- Királyi Obszervatórium ( a napfogyatkozás észlelése
Beszámoló a napfogyatkozás túráról
Londonból, és Edinburgh-ből – a lehetőségeinkhez mérten – megpróbálunk beszámolni élményeinkről képes-színes-szagos bejegyzéseinkkel. Kérjük, kísérjék figyelemmel oldalunkat!!
Sikeres napfogyatkozást kívánunk Önöknek is itthon, Magyarországon!